Uprawa konopi włóknistych w Polsce- czy jest legalna?

Konopie włokniste, inaczej zwane przemysłowymi uprawiane są w wielu krajach na całym świcie. Często mylone są z marihuaną, jednak nie posoadają właściwości psychoaktywnych. Ze względu na ich różnorodność zastosowań i wykorzystywanie nie tylko kwiatów, lecz także całych roślin stosować je można w wielu dziedzinach przemysłu np. włókienniczego, budownictwie, przemyśle papierniczym czy spożywczym.

Konopie włókniste po łacińsku zwana Cannabis sativa L. To jedna z roślin o szerokim polu zastosowania. Konopie powszechnie stosuje się w produktach do pielęgnacji skóry i twarzy, pozyskuje się z nich oleje CBD, które dzięki swoim zdrowotnym właściwością leczą wiele dolegliwości między innnymi przeciwzapalne, przecwibakteryjne czy przeciwbólowe.

Uprawa konopi w Polsce- jakie zezwolenia trzeba posiadać?

Jeśli zamierzasz przetwarzać włokniste na potrzebu przemysłu np. Kosmetycznego czy włókienniczego trzeba złożyć odpowiednie zobowiązanie do marszałka wojewódzctwa właściwego dla miejsca położenia uprawy.

Zanim przystąpisz do siewu musisz uzyskać pozwolenie, gdyż nie każda osoba może zostać upoważniona do wysiewu konopi. Pozwolenie na siew konopi uzyskasz w urzędzie gminy lub miasta na prawach powiatu.
Aby móc legalnie uprawiać konopie włókniste musisz posiadać status przedsiębiorcy lub rolnika. Warunkiem koniecznym jest niekaralność za przestępstwa lub wykroczenia o których mowa w art. 63, 64 lub 65 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. O przeciwdziałaniu narkomanii.
Nie możesz być wcześniej karany za między innymi nielegalną uprawę maku, krzewu koki, czy konopi.

Uprawę konopi można prowadzić jedynie w wyznaczoncyh rejonach i przy zastosowaniu materiału siewnego z legalnych, certyfikowanych źródeł.

Czy uprawa konopi włoknistych jest opłacalna?

W zależności od rodzaju gleby oraz warunków atmosferycznych z jednego hektara można uzyskać nawet 900 kg nasion, co gwarantuje zysk w granicach 8000 tysięcy złotych. Prócz nasion gwarantem zysku jest również słoma. Rolnicy, którzy są zainteresowani uprawą konopii indsjskich mogą starać się o dotację, gdyż rośliny te zostały uznane za rośliny ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *